Uluslararası Güvenlik Platformu (3D Secure)

VISA tarafından geliştirilen 3-D Secure protokolü Mastercard tarafından da kabul edilmiş, bir uygulama şartı olarak getirilmiştir ve Garanti BBVA tarafından Ulusal Güvenlik Platformu (3-D Secure) adıyla hizmete açılmıştır.

Uluslararası Güvenlik Platformu bir ödeme onaylama metodu yada teknolojik bir platform olmayıp ödeme sürecindeki partilerin (işyeri-banka-kart sahibi) sorumluluklarını düzenleyen bir modeldir.

Uluslararası Güvenlik Platformu, sanal alışveriş işlemlerinin güvenliğinin arttırılmasi için Visa tarafından geliştirilmiş en gelişmiş sistemdir. Sistemin Visa kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına "Verified by Visa", MasterCard kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise "SecureCode" isimleri verilmektedir.

Sistem uyarınca, sanal ödeme işlemi sırasında müşteriye bankası tarafından ödeme şifresi sorulmakta ve böylece kart sahibinin kimligi doğrulanmaktadir. Bu sayede yetkisiz kişilerce kredi kartlarının internet ortamında kullanılmasının önüne geçilmesi sağlanmaktadır.

İlgili Bağlantılar:

VISA - Verified By Visa
http://www.verifiedbyvisa.com

Mastercard - SecureCode
http://www.mastercard.com/securecd/welcome.do

Visa - 3D Secure Sayfası (Türkçe)
http://www.visa.com.tr/bireysel-kartlar/guvenli-internet-alisverisi/

BKM (Bankalararası Kart Merkezi) - 3D Secure Sayfası
http://www.bkm.com.tr/guvenli-sanal-alisveris.aspx

Son güncelleme: 09.10.2017