E-Posta Kampanyası Yapmak

İleri Düzey
Son güncelleme: 13.10.2008 14:08:53

E-posta kampanyaları satışları artırmak, marka bilincini güçlendirmek, çapraz satış yapmak ve müşterilerinizle ilişkilerinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz ideal yollardan biridir.

Adım Adım bir E-Posta Kampanyası

1. Kampanya Hedeflerinin Belirlenmesi:

Hem etkili bir kampanya yaratmak hem de kampanyanızın başarısını ölçebilmek için öncelikle kampanya hedeflerinizi belirlemelisiniz.

  • Ürün satışı
  • Yeni üye kazanımı
  • Ziyaretçi sayısını artırma
  • Çapraz satış yapma
  • Yeni bir hizmeti duyurma

Belirleyeceğiniz hedeflerin kampanyanızın içeriğini belirlerken ve sonuçlarını ölçerken size yardımcı olacağını unutmayın. Ne kadar gerçekçi hedefler belirlerseniz kampanyanızın etkinliğini o kadar artırabilirsiniz.

2. Hedef kitlenizin belirlenmesi

Kampanya öncesinde hedef kitleye ilişkin ciddi bir çalışma yapmalısınız. Hedeflerinizi en kolay yoldan gerçekleştirmenizi sağlayacak kişilere ulaşmalısınız. Bu nedenle kampanyanıza gerçekten kimin ilgi göstereceğini veya sunduğunuz fırsatlardan yararlanmak istediğini belirleyin. Hedef kitleniz aynı zamanda vermek istediğiniz mesajın da nasıl verilmesi gerektiği konusunda size yol gösterecektir.

3. E-posta Listesinin Oluşturulması

Hedef kitleniz doğrultusunda elinizdeki e-posta adreslerini kontrol edip sınıflandırın. Varsa daha önceki çalışmalarda, gönderim yapılamayan e-posta adreslerini belirleyip, bunları güncelleyin. Bir çok firma e-posta adresi satmaktadır. Bu listeler ilk başta ilgi çekici gözükse de çoğu kez hatalı ve bir çok kişinin de bilgisi dışında alınmış e-posta adreslerinden oluşmaktadır. Bu tarz listeleri kullanarak yapacağınız gönderimlerin geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlasa da firma imajınızı olumsuz yönde etkileyeceğini unutmayın.

Firmanıza e-posta adresini vermiş kişilerin, e-posta adreslerine kampanya, promosyon vb. mesajların gönderilmesini isteyip istemediğini kontrol etmeyi unutmayın. Mesajınızı almak istemeyen kişilere gönderdiğiniz e-postalar ilgi yaratmaktan çok üyelik sisteminizden çıkma isteği uyandıracaktır.

4. Kampanya İçeriğinin ve Tasarımının Belirlenmesi

Kampanya içeriğini belirlerken mesajınızı açık ve net olarak vermeniz gerektiğini unutmayın. Bir çok kişinin e-postaları okumak için vakti yoktur. Bu nedenle uzun uzun mesajlar vermek yerine ne anlatmak istediğinizi mümkün olduğunca kısa ama açık bir şekilde anlatın. Eğer mesajınız uzunsa e-postadan web sayfanıza link vererek, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyen kişileri web sayfanıza davet edin.

Tasarımın da içerik gibi basit ve sade olmasına, tek bir bakışta okunabiliyor olmasına dikkat edin. Kimi zaman bazı e-postalar farklı bilgisayarlarda farklı şekillerde açılmakta hatta bazen okunamaz hale gelmektedir. Ne kadar karışık bir tasarım yaparsanız, e-postanızın okunabilirliğini de o kadar olumsuz etkilersiniz.

5. Gizlilik Taahhüdünüzü Belirleyin

Kullanıcılar, e-postalarını nerede aldığınızı, nasıl kullanacağınızı ve sizden e-posta almak istemiyorlarsa da bunu nasıl yapabileceklerini bilmek ister. Bu nedenle mesajınızda gizlilik taahhüdünüzü belirtmeyi ve kolayca görülebilecek bir "üyelikten çıkmak" linkini de eklemeyi unutmayın.

6. E-Posta Gönderim Yönteminin Belirlenmesi

E-postaları şirketinizden mi yoksa farklı bir firma aracılığıyla mı göndereceğinizi belirleyin. Hedef kitlenizin büyüklüğü firma içinde kullandığınız bilgisayar sistemini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle varsa bilgi işlem sorumlularınızla konuyla ilgili görüşün. Problem çıkabileceğini düşünüyorsanız bu konuda profesyonellerden destek alabilirsiniz.

  • E-postaları başka bir firma üzerinden gönderecekseniz aşağıdaki noktalara mutlaka dikkat edin:
  • Mesajların tasarımı konusunda destek veriyorlar mı?
  • Sadece gönderim mi yapıyorlar?
  • Yeni e-posta adresleri sunuyorlar mı?
  • Gönderilen e-postaların sonuçlarına dair raporlama yapıyorlar mı? (ulaşmayan ve okunmayan e-postalar, üyelikten ayrılanlar, e-posta tıklanma oranı, mesajı bir başkasına gönderenler.... )

7. Kampanya Sonuçlarının Takibi

Eğer kampanyanız başarılı olduysa kullanıcılardan yanıtlar gelmeye başlayacaktır.

Kullanıcılara zamanında ve doğru yanıt verebilmek çok önemlidir. Gelecek telefon ya da e-postalara karşı hazırlıklı olunmalıdır ve ilgili tüm birimler çalışmayla ilgili bilgilendirilmelidir.

Geri dönen ve ulaşamayan e-postaların sahipleriyle bağlantı kurulmalı ve güncel e-posta adresleri alınmalıdır.

Kampanya başında ulaşmayı beklediğini hedefleriniz ve kampanya sonucu geri dönüş oranlarını karşılaştırarak yaptığınız doğru ve yanlışları analiz edin. Gerekiyorsa müşterilerinizle görüşerek onların bu konudaki fikirlerini alın.