4h- Sitenizin Düzgün Çalışmasının Sağlanması

Siteniz artık ayakta ve çalışıyor. Sanmayın ki artık sırtüstü yatıp satışların gerçekleşmesini izleyeceksiniz. Asıl iş şimdi başlıyor. Çok hareketli bir dünyada, sıkı bir rekabetin içinde başarılı olmaya çalışmak hiç de kolay değildir. Belki gazeteler kadar her gün içeriğinizi değiştirmeyeceksiniz ama ziyaretçilerinizin ilgisini hep canlı tutacak oranda taze ve güncel bir siteniz olması gerekiyor.

i. Ziyaretçileri ve İçerik İstatistiklerini İzleme

E-ticarette başarı ziyaretçi sayısında değil ziyaretçinin kalitesinde yani müşteriye dönüşmüş kullanıcı sayısında aranır. Ziyaretçilerin ne kadar süre ile sitede kaldıkları, hangi sayfadan siteye girip hangi sayfadan ayrıldıkları, hangi IP’lerden geldikleri dikkatlice analiz edilmelidir. Bir süre sonra birbirine benzeyen ve benzemeyen tüketici hareket kalıplarını görebiliyor olacaksınız. Aynı zamanda tüketicilerin satın almak istedikleri ürünleri bildiğinizi farkedeceksiniz.

ii. Güncelleme ve Geliştirme

Sitenizi güncel ve ilginç kılmak için tekerleği yeniden icat etmeniz gerekmiyor. İnsanlar eğlenceli ya da animasyonlu sitelerden çok bilgi ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyorlar. Eğer içerdiği bilgi geniş ve kullanışlı, site içi kullanım kolay, müşterinin istediğine ulaşımını kolaylaştıran bir yapıda ve göze hoş gelen bir site yapmışsanız başarmışsınız demektir.

Internet ile kendi sektörünüzü birebir adapte etmeye çalışmak doğru değildir. Örneğin; bir moda sitesi ise sadece 6 ayda bir yeni sezon ile değişen bir site çok durağan olacaktır. Internetin güzel taraflarından birisi minimum maliyetle çok hızlı değişiklikler yapabilmenizdir. Bu yüzden sitenizi sürekli ziyaret edilebilir kılacak güncel ve ilgi çekici içerikleri kolaylıkla bulabilir ve ziyaretçilerinize sunabilirsiniz.

Güncellemeleriniz gelen ziyaretçilerin sitenizi tekrar ziyaret etmelerine olanak verecek şekilde olmalıdır. Bu yüzden müşterilerinizin beklentilerini bilir, ona göre stratejiler belirlerseniz çok daha başarılı olabilirsiniz.

Son güncelleme: 15.01.2014