2c- Tasarım

Şu anda biraz araştırma yapmış, neyi yapmak isteyip istemediğiniz bir noktaya gelmiş olmalısınız. Artık sırada sitenizi oluşturmak var.

Bunun için iki yolunuz var:

  • Kendiniz yapacaksınız yani bir alışveriş yazılımı satın alıp kullanmaya başlayacaksınız ya da;
  • Bir yazılım firması ile anlaşıp hazırlamalarını isteyeceksiniz.

Doğru tasarım yada yazılım firmasının seçimi kolay olmayan bir iştir. Internette size göre güzel olan uygulamaların tasarımcı firmalarını inceleyebilir, beğendiğiniz sitelerin tasarımcı firmaları ile irtibata geçebilirsiniz. Müşterileriniz, tedarikçileriniz ve diğer kanallardan size önerilecek firmaları incelemeniz de fayda olacaktır.

i. Ana Sayfa

Ana sayfanız en önemli reklamınızdır. Eğer ziyaretçiye basit ve net olarak bir şeyler vermiyorsa ziyaretçi siteden gidecektir.

ii. Görseller

İnternette doğru görsellerin kullanımı yüzlerce kelimeden daha etkili olabilmektedir. Çekicilik ve indirme süreleri arasında ince ayarı bulabilmelisiniz. Çok çekici fakat çok büyük bir görsel mevcut internet bağlantıları sebebiyle kullanıcının dakikalarca beklemesine ve hatta sitenizden ayrılmasına sebep olabilecektir. Sayfaların yüklenme süreleri genellikle görselin büyüklüğüne ve kullanılan renklere göre farklılık göstermektedir.

Sitenizde kullanacağınız görselleri hazırlamanızın 3 yolu vardır:

1. Dijital Kamera kullanımı: Ürünlerinizin resmini çekebilmenizin en ideal yoludur. Görseller bilgisayarınıza doğrudan yüklenebilir. JPEG formatı sitenizde kullanabileceğiniz en ideal formattır.

2. Tarayıcı kullanımı: Eğer ürün resimleriniz kağıda basılı ise o zaman en ideal yol tarayıcı ile bu resimlerin elektronik formatını hazırlamanız olacaktır. Kaliteli bir ürün görseli için 150 dpi ve ebatının küçültülmesi gerekecektir.

3. İnternetten bulmak: Ürün resimlerini, başkalarının çektiği resimleri kopyalamadan ve izin verildiği ölçüde orijinal üreticisinin sitesinden alıp kullanabilirsiniz. Google benzeri arama motorlarının resim arama bölümünü kullanarak aramanızı yapabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi genellikle görsel içerikli dosyalar büyük boyutludur ve download süreleri buna paralel olarak uzar. Görselleri sıkıştırmak için JPEG yada GIF formatını kullanabilirsiniz. Birçok bedava yazılım bu uygulamayı yapmanıza imkan vermektedir.

iii. Ara programlar

Eğer ziyaretçilerinizin bilgisayarında olması gereken bir program aracılığı ile kullanılabilecek ya da görüntülenebilecek içerikleriniz var ise sitenize bu ara programcıkları kullanıcının indirebilmesi için gerekli linkleri koymaktır.

iv. İstatistikler

Ziyaretçilerinizi izlemeniz gerektiğini unutmayınız. Kaç kişinin ziyaret ettiği ve sitenizdeki sayfaların kaçar kez ziyaret edildiği önemli bilgilerdir. Bunu takip etmenin en eski ve kısa yolu sitienize sayaç eklemektir. Aşağıdaki bağlantılardan bedava sayaç hizmeti veren sitelere erişebilirsiniz.

Google Analytics’teki e-ticaret izleme uygulamalarından faydalanabilirsiniz.

v. Site içi Unsurlar

Anahtar Kelimeler - Etiketler: Genellikle kullanıcılar arama motorları aracılığı ile istedikleri ürünleri ilgili kelimeleri yazarak bulmaya çalışırlar. Bu sebeple işinizi, ürün ve/veya servisinizi ifade eden tüm anahtar kelimeleri belirlemelisiniz.

Bir dizine ya da arama motoruna kaydınızı yaptırırken sizden işinizi açıklayan bir açıklama cümlesi istenir. Eğer önceden rakiplerinizi inceleyip iyi bir açıklama hazırlayabilirseniz bir adım öne geçebilirsiniz.

Sitenizi elle arama motorlarına eklemek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Öte yandan arama motorları otomatik uygulamaları aracılığı ile sitenizi endeksleyeceklerdir. Bu noktada sitenizde ilgili anahtar kelimeleri içeren meta tag’in hazır olması çok önemli hale gelecektir; Sayfa tag’leri: Arama motorları ana sayfanızın en üstünde yer alan ve başlık adı altındaki tag’de yer alan kelimeleri ve/veya cümleyi incelerler. Bu bölüme işinizi açıklayan kısa bir yazı koymanız gerekir. Örneğin; parti düzenleyen bir firma için ’Muhteşem parti organizasyonları - menü, eğlence ve ikram’.

Tekrarlanan kelimeler arama motorunun sizi listenin en sonuna atmasına sebep olabilir.

Bir çok sitede bedava meta tag yaratıcısı program önerilmektedir. Bu programlar aracılığı ile meta tag’inizi yaratabilir ve kod’u sitenize kopyalayabilirsiniz.

Meta Tag Yaratıcısı için:

 

Yayınlama adımına devam etmek için tıklayın.

Son güncelleme: 15.01.2014