1e- Mağaza Çözüm Opsiyonları

Sitenizde bir mağaza olması sayesinde müşterileriniz;

 • Stoklarınızı izleyebilir,
 • Ürünleri sanal alışveriş sepetlerine atabilir,
 • Spesifik ürünleri rahatlıkla arayabilir,
 • Eğer bir ürün beğenirlerse satın alabilirler.

Böylece;

 • Toplam alışveriş tutarlarını görebilir,
 • Ödeme metodunu seçebilir,
 • Otomatik bir sipariş numarası alabilir,
 • İstedikleri döviz ile ödeyebilir,
 • Gerekiyorsa vergi oranlarını hesaplatabilirsiniz.

Bu programlar firmanızın mevcut muhasebe ve stok kontrol sistemleriyle de entegre olacak ve aynı zamanda müşterilerinizin profilleri ve ilgi alanlarına, eğilimlerine ilişkin ciddi bilgiler sağlayacaklardır.

Ürün satışı yapabilmeniz için birçok yazılım mevcuttur. Bundan sonraki bölümde olası opsiyonlarınızı bulacaksınız. Basit olarak 3 opsiyonunuz vardır;

 • Hazır bir e-ticaret çözümü almak
 • Mevcut bir platformda mağaza kiralamak
 • Baştan bir sistem yaratmak

i. Hazır bir e-ticaret çözümü almak

Her çözümün olumlu ve olumsuz yanları mevcuttur. Hazır çözümü almak hem size farkında bile olmadığınız yeni özellikleri sunarken, bütçenize ve isteğinize bağlı olarak sonradan farklı özellikler de ekletebileceğiniz anlamına gelecektir. Fakat aldığınız ürün kısa vadeli bir çözüm olup, zaman içerisinde güncellenmezse ihtiyaçlarınıza yeterli cevabı veremeyecek duruma gelebilir. Bunun önüne geçmek için firma seçiminde referanslarına ve firmanın güvenilir bir geçmişi olup olmadığına bakılması çok önemlidir. Gerek güncelleme gerekse yeni versiyon için para ödeyip ödemeyeceğiniz de önemli bir unsurdur.

ii. Mevcut bir platformda mağaza kiralamak

Alternatif olarak mevcut bir e-ticaret platformundan yer kiralayabilirsiniz. Ancak bu tip platformlarda yapmak istediklerinizi karşılayacak esnekliğe ulaşamayabilir, istediğiniz görüntü ve hissi yakalayamayabilirsiniz.

Bu noktada Garanti Alışveriş’i, hem güvenli hem de birçok özelliği bir arada barındırması nedeni ile bir çözüm olarak değerlendirmelisiniz.

iii. Baştan bir sistem yaratmak

Eğer e-ticaret sitenizi kendiniz hazırlatabileceğiniz bir bütçeniz var ise bu noktada deneyime, zaman ve enerjiye ihtiyacınız olacaktır.

Kullanacağınız ya da alacağınız yazılımı seçerken en önemli kural müşterilerinize hangi deneyimlerinizi aktarmak istediğinize ve mevcut işinizi 5-10 yıl sonra nerelerde görmek istediğinize karar vermelisiniz. Bugünden doğru yapılandırılmış projeler uzun vadenin gerekleri doğrultusunda en az eforla ve kendini tekrarlamadan genişlemeye ve gelişmeye imkan sağlayanlardır.

Doğru bir başlangıç yapmak için iki adet bileşen vardır:

 • Ürünleri, müşterileri, promosyonları ve siparişleri yönetebilmek için bir yazılım,
 • Vergi, nakliyat ve ödeme altyapısı ile ilgili ek yazılımlar.

Eğer sitenizi kendiniz tasarlamıyorsanız, birçok hazır yazılımdan birini seçmeniz gerekmektedir. Bu yazılımlar hem mevcut sistemlerinizle entegrasyon olanakları, hem de çeşitli alışveriş fonksiyonları sunacaklardır. Büyük olasılıkla açıklamalarınızı gireceğiniz form alanı ve resimlerinizi yükleyeceğiniz bir uygulama size sunulacaktır. Bu özellikler yazılımın gelişmesi ve ilerlemesi ile bağlantılı olacağından esnek olmayacaktır fakat en kısa zamanda bulunabilecek en ideal çözümdür.

Bazı uygulamalarda ise sitenizin görünüşü için size farklı alternatifler sunulmakta ve bu alternatifler üzerinde oynamalar yaparak istediğiniz görsellik ve düzeni yakalamanız sağlanmaya çalışılmaktadır. Buradaki önemli nokta sunulan şablonlara ekleme veya geliştirme yapabilmek için, şablonların yazıldığı dilde geliştirme yapılması zorunluluğudur.

Garanti BBVA'nın anlaşmalı olduğu firmalar ve size özel sağlanan avantajlar hakkında bilgi için tıklayın.

Garanti Alışveriş’te bu konuda yazılım hizmetleri sunan firmalar bulabilirsiniz.

 

E-Ticaret Çözümü Seçme Kriterleri Belirlemek adımına devam etmek için tıklayın.

Son güncelleme: 15.01.2014